Hoppa till innehåll

”Aisha” missbrukar annonslänkar igen för att kunna köpa ny barnvagn

”aisha” missbrukar annonslänkar igen för att kunna köpa ny barnvagn

Fråga:
”Räcker det med att jag klickar på länken för att du ska få betalt eller hur gör man?”

Svar:
Ja det räcker med att klicka på de flesta länkar. Vissa av de måste man handla på men oftast är det på klick. Det gör mig jätteglad när ni engagerar er på länkar och intresserar er för det jag lägger upp, det är en stor del av min inkomst ❤️

Mitt mål med det jag får in via sociala medier denna månad är att skämma bort mina stora tjejer lite innan bebis kommer så denna månad känns det extra kul om det blir en bra summa för det endast går till mina stora hjärtan!

Älsklingar jag tänker att jag fortsätter länka lite varje dag! Det är ju ingenting jag ska behöva säga egentligen för alla influencers gör det men jag säger det ändå. Jag har börjat spara ihop för att kunna köpa drömvagnen och då gäller det att jobba på alla sätt man kan. Det gör otroligt mycket för mig att ni klickar (förstår att man inte alltid kan handla men att klicka gör MASSOR det också) 🤍

Frågan jag ofta får är dock om man ”måste” klicka sig in hela vägen och ja det måste man. Hela vägen till produkten ❤️

God morgon lördag ❤️
Jag ligger kvar i sängen för jag har mycket sammandragningar idag, så jag tänkte ligga här en stund till och sedan gå upp och starta dagen. Jobbar ikväll och imorgon och sedan är jag ledig en vecka så då ska jag försöka göra det sista innan bebis!

Nedanför:
Juste tjejer! Det är inte jättemycket kvar nu för att jag ska kunna köpa min älskade efterlängtade vagn så jag tänker att jag länkar lite här efter, ni vet att jag blir så glad om ni klickar och stöttar. Är gratis för er och tar en sekund – men ger mig så mycket! ❤️

Jobbdags.
Jag tänker att jag fortsätter länka lite även idag. Det är absolut inte mycket kvar för drömvagnen så glöm inte att era klick gör så mycket! Även om ni inte alltid kan köpa exakt allt jag delar. Tar en sekund för er men ger så så mycket. Tack ❤️

Barnvagnsgalna Aisha är igång igen och uppmanar följarna att hets-klicka på hennes annonslänkar för att hon ska kunna dra in tillräckligt mycket pengar för att kunna köpa Bugaboo’s nya syskonvagn som går loss på runt 20 000 kr enligt mitt Öppna Spår. 
Det är alltså helt värdelösa klick för företagen, eftersom ingen som klickar är ett dugg intresserade av varorna.
Aisha har gjort detta tidigare, vilket bröt mot det aktuella annonsnätverkets policy, och jag gissar på att plattformen som hon försöker lura sig till pengar av den här gången har något liknande.
Det är så fult gjort och kan komma att straffa andra influencers om nätverken börjar misstro dem och anklaga dem för det som Aisha satt i system. Att utnyttja adlinksystemet och företagens ”förtroende” att tjäna pengar via dem.
Hon har trots allt 25 000 följare på Instagram och är att betrakta som en mikroinfluencer. Hon brukar även posta sitt telefonnummer så att följarna kan swisha henne pengar, så det är ständigt tiggande om pengar och klick på hennes Instagramkonto, men det är en helt annan sak än det här.

Tack för tips!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *