Hoppa till innehåll

Vad kan hända när man slutar med bantningssprutor?

Vad kan hända när man slutar med bantningssprutor?

EDIT! Jag borde skrivit ”KAN hända” istället för ”detta händer”…. 
Jag borde varit tydligare, och ber om ursäkt för det. 

Foto: Jens Kalaene / DPA/IBL

En poddlyssnare hörde oss prata om bantningssprutor och att det finns väldigt lite information om vad som händer när en person slutar ta dem. 
Eftersom hon har personlig erfarenhet av detta så skrev hon ett långt dm till oss, och jag tänker att jag delar det även här inne eftersom ni verkar vara många som har samma funderingar.
Hon skriver så här om sin erfarenhet:

 

Hej podden, jag lyssnade precis på senaste avsnittet och hörde att ni undrade vad som händer när man slutar med bantningssprutorna. Jag kan berätta min upplevelse av detta.

Jag har diabetes typ 2 och även PCOS. Jag hade från början andra diabetesmediciner men min läkare ville sätta in Ozempic våren 2024. Men eftersom det var slut överallt så fick jag Rybelsus istället. Det är också en semaglutid men i tablettform och den ska tas varje dag jämfört med sprutorna som tas en gång i veckan. Till en början har man en låg dos och sen trappar man upp. Rybelsus hjälpte mig verkligen, jag gick ner från 115 kg till 102 kg. Viktnedgång och bra blodsocker ledde till att min mens blev mer regelbunden och att ägglossningen kom igång. Under hösten 2024 blev jag gravid efter två års försök. Det resulterade dock i ett tidigt missfall. Men för att komma till sak, när jag blev gravid så fick jag inte äta Rybelsus längre. Jag hade ett uppehåll på ca 3 veckor och sen fick jag missfall.

Därefter skulle jag börja på Rybelsus igen, men helt ärligt så var jag låg och deppig. Medicinen smakar skit, trots att den är i tablettform. Varje morgon var en kamp att ta den och jag slutade helt att ta den. Jag fick mitt missfall 11 november och när jag vägde mig i slutet av januari så var jag uppe på 113 kg. Det går alltså fort att gå upp igen om man anstränger sig för att fortsätta äta som man gjorde när man hade medicinen. Grejen är väl att man ska “lära” sig hur mycket man ska äta och vad, med hjälp av medicinen och därför kunna sluta med den en dag och då behålla den vikt man nått. Jag var inte där än och jag gick tyvärr tillbaka till gamla vanor med överätande.

Nu är jag tillbaka på medicinen igen och det går inte lika fort att gå ner i vikt denna gång, men jag kämpar på. Detta var min upplevelse av att sluta med semaglutid, självklart kan det vara olika för alla.

Absolut, du får gärna printscreena det jag skrev men jag är gärna anonym 😉
Jag ser dock att jag har gjort ett misstag, det ska vara “Det går alltså fort att gå upp igen om man INTE anstränger sig för att fortsätta äta som man gjorde när man hade medicinen.” 

Någon annan som har erfarenhet av detta, som vill dela med sig?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *