
Jag blev uppmärksammad på ett inlägg som Stina på Kändisar Kommenterat postat på sin Instastory.
Det handlar om ett inlägg som Runar Sörgaard postat på Facebook där har svingar mot allt och alla, samtidigt som han slänger in ett misogynt uttryck som jag trodde hörde till det förgångna, men icke. Inlägget hittar du här i sin helhet, för det verkar inte gå att bädda in här.
Det som Stina och jag reagerat på är följande stycke, där Runar skriver om skönhet, renhet och värdighet och vad han tycker om vissa kvinnor i Stockholms uteliv.
Att kalla kvinnor för ”madrasser” 2025, det känns väl fräscht?
Män som Runar, som uttrycker sig misogynt visar på en djup osäkerhet snarare än styrka. Att kalla kvinnor förnedrande namn som ”madrass” är ett sätt att trycka till självständig kvinnor, och visar på en rädsla för kvinnor som är självständiga och tar plats.
Dessa män ser sig ofta som offer när de ifrågasätts och hyllar kvinnor som är tysta men föraktar de som säger ifrån. De vill ha undergivna kvinnor, snarare än jämlika, för misogyni är sällan saklig kritik – det är kontroll genom förnedring och det är precis vad som sker här.
Det är äckligt, jag kan inte hitta något annat ord som lämpar sig för det Runar håller på med här.
Idag lärde jag mig förresten vad den manliga motsvarigheten till ”misogyni” är, nämligen ”misandri”.
Visste ni det? Känns inte som att det används så ofta, eller jag har nog aldrig sett det i alla fall.
Hur är det med er?
Tack för tips och tack för karthjälp, Stina!
