Ni är många som kontaktat mig angående den dom från Hyresnämnden som cirkulerar just nu om Johanna Bladh.
Johanna anklagas för diverse saker som står i den här domen, trots att det som påstås om henne på intet vis fastslagit vara sanningen, utan enbart är ena sidans utsago.
Jag har känt till den här domen länge, och vet vad som står i den men även hur och varför den helt plötsligt börjat dyka upp, särskilt hos många kvinnor som är självutnämnda feminister och som tidigare ”backat” Johanna men som nu gjort en helomvändning där de öppet kritiserar och attackerar henne. Edit – här menar jag Vardagsrasismen på Instagram.
Jag kan säga som så, och det får ni gärna kritisera mig för om ni vill, att jag står bakom Johanna till 100% i det här fallet.
Det finns en sanning bakom allt det här, men det är inte min sanning att förmedla.
Vad jag däremot måste säga är detta: det är farligt och oansvarigt att ta ett fragment ur en komplex relation och behandla det som en absolut sanning, särskilt när de flesta som nu sprider detta inte har en aning om hela bilden.
Att bygga sitt engagemang på att lyfta kvinnor och sedan vara först att riva ner dem när narrativet förändras är inte feminism – det är svek.
Säg inte att du tror på systerskapet, när du är beredd att vända dig mot en kvinna på det här viset, helt utan att känna till den större och stundtals komplexa bilden.
Ingen förtjänar att dömas av en offentlig domstol på sociala medier utan nyanser eller insikt i hela situationen, och det är allt jag kommer säga om det.
Kritisera mig gärna i kommentarsfältet, om du har någonting på hjärtat.
Det går hur bra som helst, men tänk gärna till innan du publicerar kritiska kommentarer om någon av ”sidorna” så slipper jag gå in och moderera kommentarsfältet, och det gäller båda sidor.
